Jaká je budoucnost

Co můžeme čekat v analýze dat nového?

V čem vidíme budoucnost analýzy dat my?

A v čem vy?

Analýza dat asistovaná umělou inteligencí

Neprve stručná úvaha.

Algoritmy umělé inteligence při tréninku nachází vzory mezi testovacími vstupy a klasifikovanými výstupy. A pak jsou schopny tento vzor uplatnit na nových vstupech a odhadnout výstup. Pokud jim dáme k dispozici tisíc fotek kočiček a pejsků a řekneme jim, na které je co, u dalších fotek už jsou schopny zvířátko s vysokou mírou pravděpodobnosti určit.

A teď si představte, že :

  1. U každého reportu jde jednoduše zadat úkoly, které z interpretace údaje vyplynuly. Třeba díky integrace BI/KPI/Reporting nástrojů se sdílenými "úkolovníky" typu www.asana.com .

  2. Algoritmy AI jsou trénovanány místo fotek kočiček a pejsků na vstupní trojici <obchodní otázka, datové otázka, akce>. Zpětnou vazbou je místo "Ano, je/ne, není to kočička / pejsek / něco jiného." odpověď na otázku "Nabídnout tuto akci pro tato data ke splnění této obchodní otázky byl: Nesmysl / Nevím / Super nápad" .

  3. Vy jako uživatelé byste při příštím použití údaje ohodnotili takto návrhy akcí. Úplně stejně jako hodnotíte na Tinderu, Monsteru či Facebooku vhodnost příspěvků, partnerů, pracovních nabídek. Hodnocení přitom dělají všichni rozhodovači ve firmě. Nebo milióny uživatelů nějakého cloudové služby typu SalesForce. Což už je objem rozhodnutí, na kterých se lze něco o světě učit.

  4. Po nějaké době by algoritmy mohli nabízet skutečně smysluplné akce či alespoň hypotézy hodné k úvaze či prověření na základě stavu aktuálních dat v systému. Například doporučit, kterým zákazníkům věnovat nejvyšší pozornost, aby byly výnosy maximální viz Mapa růstu B2B prodeje.

Může tohle fungovat? Možná ano, možná ne. Každopádněto může být lepší přístup, než "slepé" hledání zvláštností v datech bez kontextu tj. bez znalosti vazby na smysluplné akce.

Ohodnoťte rychle akce u doporučené u reportu reportingovým systémem. Stejně jako hodnotíte partnery na Tinderu. Systém tak průběžně učte, které akce se hodí k jakým datům.

Další témata

Co dál?

  • Zaujalo vás toto téma?

  • Víte o někom, kdo by tento koncept mohl využít?

  • Napadá vás něco dalšího?

  • Chcete vědět, co napadne ostatní?

Stačí málo...